Straż - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Goświnowicach

Idź do spisu treści

Menu główne:

Straż

Archiwum 2016/2017

Straż Pożarna z Nysy w ZSP w Goświnowicach


      W dniu 28.10.2016r. pod budynek naszej szkoły zajechał nowoczesny samochód strażacki, z którego wysiedli strażacy i zaprosili całą społeczność szkolną i przedszkolna do udziału w spotkaniu.
Co za radość ogarnęła wszystkich, bo któż by nie chciał zobaczyć z bliska wozu strażackiego i twarzą w twarz stanąć ze strażakami.  Większość młodszych chłopców marzy o tym, by kiedyś zostać strażakami, jakim odważnym i dzielnym.

      
Dzieci z przedszkola i uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali pana strażaka, który opowiadał, jak wygląda ich praca, jakim sprzętem posługują się , gdy wyjeżdżają na wezwanie. Nie tylko do pożarów, jak to dawniej bywało. Zakres ich obowiązków znacznie się poszerzył.  Dzieci chętnie odpowiadali na pytania , ale również chętnie zadawali pytania . Zwłaszcza, gdy zobaczyli sprzęt mieszczący się w samochodzie strażackim. Byli bardzo zdumieni, kiedy ujrzeli, jaki kombinezon i sprzęt musi ubrać na siebie strażak idący do pożaru.  Uczniowie zrozumieli, że strażak musi być jeszcze sprawny, silny, mądry, a przy tym ostrożny. Najwięcej jednak emocji wywołało u dzieci , kiedy strażacy rozniecili ogień. Pokazali, w jaki sposób gasi się taki ogień z wykorzystaniem gaśnicy proszkowej. Dokładnie wyjaśnili instrukcje obsługi takiej gaśnicy.  Do gaszenia pożaru zaprosili najpierw jednego z nauczycieli, a potem najstarszego ucznia ze szkoły. To były niesamowite wrażenia! Pan strażak ostrzegł, by ktoś nie próbował gasić jakąkolwiek gaśnicą płonącego człowieka. Znajdują się tam związki chemiczne, które są szkodliwe dla człowieka. Płonącego człowieka przykrywa się np. kocem, po to by odciąć dopływ powietrza, a wtedy ogień przestaje się palić. Dodatkowo ostrzegł, by dzieci nie bawiły się zapałkami, ostrożnie obchodziły się ze sprzętem elektrycznym, najlepiej w obecności dorosłych. Podkreślił również, żeby umiały odpowiednio reagować, jeśli będą świadkiem jakiegoś zdarzenia, by nie zapomniały numeru do Straży Pożarnej.
     Społeczność ZSP w Goświnowicach dziękuje strażakom za wspaniale zorganizowane i przeprowadzenie spotkania. Na pewno dzieci na temat zawodu strażaka wiedzą teraz dużo, dużo więcej.


straz-pozarna-ruchomy-obrazek-0038
 
Ilość wejść:
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego