Andrzejki - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Goświnowicach

Idź do spisu treści

Menu główne:

Andrzejki

Archiwum 2016/2017

Andrzejki

      Andrzejki to czas do zorganizowania ostatnich zabaw tuż przed rozpoczynającym się adwentem. To też okazja do nawiązania do tradycji i zwyczajów ludowych. Według tradycji wigilia św. Andrzeja była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość. Dziś jest to wesoła zabawa, a wróżby traktowane są z przymrużeniem oka. Dostarczają jednak dzieciom wielu pozytywnych przeżyć i emocji.
      Taką okazją do doskonałej zabawy były andrzejki zorganizowane w klasie III. Dzieci uczestniczyły w przygotowaniu poczęstunku. Wspólnie z wychowawcami nakrywały stoły. Przygotowywały wróżby, a wreszcie brały udział w zabawach ze śpiewem oraz tańcach przy muzyce.
      Zabawa była niezwykle udana. Pomimo fizycznego wyczerpania dzieci nie chciały słyszeć o zakończeniu zabawy. Z wielkim żalem opuściły parkiet, ale z zapałem wzięły się do czynności porządkowych.


info:J.G

Spotkanie z dawnymi tradycjami

      Tradycyjne andrzejki zarezerwowane były niegdyś tylko dla panien (kawalerowie bawili się i wróżyli sobie w dzień św. Katarzyny), jednak z czasem tradycje zaczęły się przenikać i rozmywać, żywe pozostało już tylko święto św. Andrzeja i obecnie andrzejki są po prostu okazją do dobrej zabawy, zaś wróżby andrzejkowe traktujemy jako jej nieodłączny element, mało kto jednak przypisuje im nadprzyrodzoną moc.
      W tym roku podczas towarzyskich spotkań  klasy IV-VI poznawały dawne andrzejkowe tradycje. Przygotowane przez uczniów wróżby sprawiły wszystkim sporo radości. Nie obyło się bez ustawiania butów, przekłuwania papierowego serca z imionami, losowania schowanych pod kubeczkami przedmiotów czy wróżb ukrytych w pysznych  babeczkach. Dużo śmiechu i… huku było przy przekłuwaniu balonów z ukrytymi wewnątrz przepowiedniami.
     Podziękowania dla rodziców uczniów, którzy pomogli w przygotowaniach.
Info: „EMKA”

 
Ilość wejść:
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego